30 stycznia 2019
Nowy oznakowany radiowóz będzie poruszał się po drogach naszego powiatu.Volkswagen T6 został zakupiony ze środków pochodzących z budżetu Policji. Radiowóz będzie służył policjantom pełniącym służbę w ogniwie patrolowo-interwencyjnym. Tabor rawickiej
25 stycznia 2019
Wymiana młodzieży oraz współpraca gospodarcza i kulturalna – te kwestie były omawiane podczas wizyty rawickiej delegacji w białoruskim mieście Głębokie, które współpracuje od wielu lat z Zieloną Górą oraz miastami
24 stycznia 2019
W pierwszą sobotę lutego nastąpi pobłogosławienie organów w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Poświęci je arcybiskup Stanisław Gądecki. Tydzień wcześniej wierni będą mogli posłuchać w kościele wokalistki Katarzyny Cerekwickiej. Renowacja
21 stycznia 2019
W dniach 21-24 stycznia 2019 roku wielkopolscy policjanci przeprowadzą działania „Prędkość – Zero Tolerancji”. Nadmierna szybkość jest cały czas główną przyczyną zdarzeń drogowych, dlatego funkcjonariusze nie będą wyrozumiali dla kierowców
17 stycznia 2019
Wszystko wskazuje na to, że wychowanek Rawii – Karol Świderski zmieni klubowe barwy. Zdaniem specjalistów najbardziej prawdopodobne są dwa kierunki. Jak informuje Przegląd Sportowy, odejście piłkarza z Jagielloni Białystok jest

Przeczytaj też:

REKLAMA

Urząd gminy zlecił odnowienie nagrobków generała Jana Kalickiego oraz jego córki Marysieńki, które znajdują się na cmentarzu parafialnym w Rawiczu.

 

Prace wykona Firma Usługowo-Handlowa Piotr Kukawka z Rawicza, która za zlecenie otrzyma 8.800 złotych. Zakończenie odnowy nagrobków planowane jest na 30 października.

 

 

HISTORIA GENERAŁA

 

Józef Kalicki ur. 22 lutego 1876 w Krakowie. Uczył się w Szkole Kadetów Piechoty w Łobzowie, którą ukończył w stopniu chorążego. W sierpniu 1895 rozpoczął służbę w armii austriackiej, gdzie został mianowany nadporucznikiem. W 1905 podjął studia w Wyższej Szkole Wojennej w Wiedniu. Po ich ukończeniu w 1907 służył w Bośni, gdzie został odznaczony Wojskowym Medalem Zasługi Signum Laudis.

 

Po awansie na stopień kapitana i uzyskaniu tytułu oficera Sztabu Generalnego, pełnił służbę w Biurze Kartografii c. i k. Sztabu Generalnego. Podczas I wojny światowej walczył w latach 1914–1915 na froncie rosyjskim. Od 1915 do 1917 brał udział w działaniach na froncie włoskim, dowodząc grupą bojową. Wojnę zakończył w randze podpułkownika.

 

Od 18 sierpnia 1919 w Wojsku Polskim. W czasie wojny polsko-bolszewickiej od kwietnia 1920 pełnił służbę w Ścisłym Sztabie Naczelnego Wodza, a następnie objął funkcję szefa Centralnej Stacji Rozdzielczej 2 i 3 Armii. Awansował kolejno na: pułkownika, później kwatermistrza Frontu Środkowego i 2 Armii, którymi dowodził generał porucznik Edward Śmigły-Rydz.

 

21 stycznia 1921 został skierowany w charakterze wykładowcy do Wojennej Szkoły Sztabu Generalnego w Warszawie. Po jej przemianowaniu na Wyższą Szkołę Wojenną objął stanowisko zastępcy komendanta i dyrektora nauk. W 1922 awansował na stopień pułkownika.

 

1 grudnia 1924 Prezydent RP, Stanisław Wojciechowski na wniosek ministra spraw wojskowych, gen. dyw. Władysława Sikorskiego, awansował go do stopnia generała brygady.

 

Po zmianach kadrowych w WP, będących konsekwencją przewrotu majowego, 31 maja 1927 został przeniesiony w stan spoczynku.

 

Mieszkał w Poznaniu do lutego 1928, kiedy to przeprowadził się do Rawicza. Zaangażował się w życie miasta i parafii katolickiej, był członkiem wielu stowarzyszeń. Po utworzeniu w 1933 lokalnego oddziału Akcji Katolickiej został jego przewodniczącym. Był również prezesem miejscowego Koła Przyjaciół Harcerstwa oraz radnym miejskim.

 

Zmarł w Rawiczu 11 sierpnia 1934. Został pochowany na tamtejszym cmentarzu parafialnym.

 

Gen. Kalicki był żonaty z Zofią Kynclową, z którą miał dwie córki: Marię (ur. 1918) i Rafaelę.

 

Na fotografii: Burmistrz Edmund Sławiński pije wino, obok stoi gen. Józef Kalicki.

 

(LA)

 

foto: zapożyczone - http://www.obywatel.rawicza.pl, Tadeusz Pawłowski

źródło: Wikipedia

20 października 2017

Wyremontują grób generała, który na starość osiadł w Rawiczu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Copyright © Twoje Miasto Rawicz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Redakcja:

redakcja@tmrawicz.pl

 

Dział reklamy:

reklama@tmrawicz.pl

Polub.

Twoje Miasto Rawicz. Twoje Źródło Informacji
Twoje Miasto Rawicz - Facebook
Facebook tmrawicz
Logo TMRawicz.pl
Twoje Miasto Rawicz - YouTube